Translate ☆★☆

niedziela, 1 marca 2015

Kiedy wprowadzić gluten w dietę dziecka i jak to zrobić

Wprowadzenie glutenu w dietę dziecka budzi wiele kontrowersji i co jakiś czas pojawiają się na ten temat nowe teorie. Jeszcze kilka lat temu specjaliści w dziedzinie żywienia małych dzieci twierdzili, że najlepszym okresem do wprowadzenia glutenu w diecie niemowlaka jest wiek ponad dziesiątego miesiąca życia. Teorie te opierały się na tezach jakoby późne wprowadzenie glutenu miało wpływ na eliminację choroby – celiakii. Prowadzone cały czas obserwacje pozwoliły na całkowicie odmienne wnioski, które dzisiaj opierają się na wprowadzeniu glutenu w pierwszej połowie życia dziecka.


Samo wprowadzenie glutenu do diety dziecka zależne jest w dużej mierze od tego czy jest ono karmione pokarmem matki czy mlekiem modyfikowanym. W pierwszym przypadku najodpowiedniejszym okresem jest czwarty lub piąty miesiąc życia dziecka, w drugim przypadku należy poczekać dłużej – do około szóstego miesiąca.

Niezależnie od sposobu karmienia wprowadzenie nowego składnika odbywa się poprzez kolejne etapy.  Pierwszym etapem jest zawsze wprowadzenie nowego produktu do diety stopniowo w małych dawkach. Czas jego trwania w każdym wypadku powinien wynosić dwa miesiące. Ważną zasadą jest aby gluten podawany był tylko w jednym posiłku dziennie – jeżeli dodawany jest do zupki, nie powinno się dodawać kolejnej dawki do deseru. Objętość glutenu przez pierwsze dwa miesiące to około dwóch, trzech gramów. Kolejny, drugi etap powinien trwać około miesiąca – w tym okresie objętość glutenu powinna wynosić około sześciu gramów. 

Wbrew powszechnym obawom gluten nie jest niebezpiecznym składnikiem. Jest to białko, które występuje w produktach, które codziennie spożywają dorośli, nie mniej jednak małe dziecko nie ma tak wykształconych przewodów pokarmowych aby mogło spożywać produkty takie jak duże ilości pszenicy, owsa, żyta, jęczmienia, makaronów, pieczywa czy ciast.  Jeżeli natomiast nie jest się pewnym, które produkty można podawać dzieciom w jakim czasie warto udać się do dietetyka specjalizującego się odżywianiu małych dzieci.

Najprostsza metoda wprowadzenia stosowana przeze mnie opisana była tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, może macie podobne spostrzeżenia, rady etc.. chętnie poczytam.