Translate ☆★☆

niedziela, 16 marca 2014

Trening czystości - żegnajcie pieluszki

Początki rezygnacji z pieluszek na pewno nie będą łatwe, ale ten czas prędzej czy później i tak musi nastąpić. Mamy świadomość tego, iż początkowe etapy będą polegały na częstym przebieraniu maluszka, ale małymi kroczkami jesteśmy w stanie pokonać nawet najtrudniejsze przeszkody. Pamiętajmy jednak o tym, że małe dzieci potrzebują bardzo dużo cierpliwości i zrozumienia. Istotnym elementem jest również to, że jeżeli podejmiemy decyzję odstawienia dziecka od pieluszki, a w trakcie treningu czystości będziemy zmęczeni i zmienimy zdanie to popełniany największy błąd wychowawczy - krzywdzący dziecko. Gdyż prawidłowa, samodzielna higiena jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju naszego dziecka.



ETAPY TRENINGU CZYSTOŚCI:

1 KROK - Przygotowanie

Zakupy - wyposaż się w takie rzeczy jak: nocniczek bądź nakładka na sedes, kilkanaście par zwykłych, bawełnianych majteczek, skarpetki, dodatkowe buciki. Pamiętajmy, że maluszkowi na początku będą zdarzały się "wpadki" i zmoczy wtedy nie tylko majteczki, ale również spodnie, skarpetki a nawet buciki. Należy także kupić dziecku własny ręczniczek do rączek, aby wyrabiać prawidłowe przyzwyczajenia. W późniejszym etapie będzie potrzebny podkład - osłona na materac do łóżka przy odstawianiu od pieluszki nocami. Można również zastosować etap nagradzania za siusianie do nocniczka, taką nagrodą mogą być naklejki - najlepiej zrezygnować ze słodyczy.

2 KROK - zaczynamy

Na samym początku przed rezygnacją z pieluszek należy wprowadzić dziecku takie pojęcia jak: SUCHE oraz MOKRE, a także nauczyć jak rozróżniać te pojęcia tłumacząc, że np. woda jest MOKRA i dać dziecku dotknąć wody zanurzając rączkę, a następnie wytrzeć SUCHYM ręcznikiem podkreślając, że jest on SUCHY. Podczas zmieniania pieluszek należy tłumaczyć maleństwu, iż zmieniamy pieluszkę, bo jest ona MOKRA należy przy tym dać dziecku dotknąć, aby sprawdziło, że rzeczywiście jest ona MOKRA, następnie daj dziecku dotknąć SUCHĄ pieluszkę zaznaczając, że jest SUCHA.
Chodząc do ubikacji zabieraj ze sobą smyka i sadzaj go na nocniczku tłumacząc, że tu się robi siku i że Ty też robisz siku. Konieczna jest rezygnacja z własnej prywatności, aby malec w szybkim tempie zrozumiał, co ma robić i kiedy. Dziecko naśladuje dorosłych, a więc w tym przypadku będzie w ten sposób ułatwieniem podczas treningu.

3 KROK - przypominamy

Małe dziecko długo nie informuje o potrzebie korzystania z toalety, zatem to w naszej inicjatywie jest przypominanie dziecku o konieczności korzystania z toalety.
Na samym początku należy przypominać dość często chociażby z tego względu, iż malec na początku treningu może sikać po troszeczku nie wypróżniając całego pęcherza. Początkowa częstotliwość to ok. 40 min. między jedną, a kolejną wizytą w ubikacji.
Pamiętaj również z dzieckiem siadać na sedesie i podkreślając, że mam robi "siusiu”, gdy dziecko siedzi na nocniku. Należy także chwalić malucha, że usiadł na nocniku niezależnie od tego czy zrobiło siku, czy też nie.
W przypadku wpadki nie wolno karcić dziecka, trzeba mówić, że nic się takiego nie stało i pokazać palce gdzie się siku robi. Następnie posprzątaj podłogę razem z dzieckiem i pomóż mu się przebrać.
Przed każdym wyjście z domu, spacerem, podróżą itp. pamiętaj zabrać dziecko do toalety. Jednakże miej ze sobą zawsze na wszelki wypadek ubranka na przebranie.

4 KROK - Wsparcie dla malca

Po kilku dniach można zwiększyć odległość między wizytami w toalecie np. z 40 min na 60 min. Jednakże nie należy rezygnować z częstego pytania dziecka czy chce zrobić siku lub kupkę. Nie należy przyzwyczajać dziecka do chodzenia do ubikacji tylko wtedy, gdy ty chcesz go zaprowadzić, ale idź z nim również wtedy, gdy samo chce iść. Podczas zabawy także zadawaj pytania dotyczące potrzeb fizjologicznych, ponieważ w trakcie zabawy również mogą zdążać się wpadki.

5 KROK - Nagradzamy

Po 2-3 tygodniach od początku nauki czystości malec powinien rozróżniać swoje potrzeby i bez problemu korzystać z nocniczka w dzień. W nocy będą się często jeszcze zdarzały wpadki także nie rezygnuj od razu z podkładu, gdy tylko dziecko zacznie chodzić siku w dzień.
W nocy obierz sobie godzinę między 0:00 a 2:00 i wstawaj, aby zabrać dziecko do toalety na siusiu wtedy szybciej odstawisz malca od sikania w nocy.
Po ukończeniu treningu należy dziecko wynagrodzić np. wycieczką do zoo, czy spacerem, bądź zabawką.
* Najlepiej unikać słodyczy.
Pamiętaj mimo napotkanych trudności prawidłowo przeprowadzony trening nie tylko poprawi budżet rodzinny o kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale również dla usamodzielnienia waszego maleństwa.

UWAGA!!

Może się zdarzyć, że mimo najlepszych chęci dziecko nie przejdzie treningu czystości tak jakbyśmy chcieli. To nie jest wina, ani wasza ani waszego dziecka - po prostu nie było jeszcze na to gotowe.
Należy w takim przypadku zrobić przerwę na kilka dni może nawet tydzień lub dwa i rozpocząć go jeszcze raz od samego początku. Pamiętając oczywiście o dużej ilości cierpliwości.

Trening czystości powinien być przeprowadzany, gdy dziecko kończy ok. 18 m-cy wtedy zaczyna rozumieć swoje potrzeby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, może macie podobne spostrzeżenia, rady etc.. chętnie poczytam.