Translate ☆★☆

sobota, 15 marca 2014

Początek ciąży

Początek ciąży jest często niezauważalny i ignorowany przez przyszłe matki głównie ze względu na pojawiające się: osłabienie organizmu powiązane z zawrotami głowy i bólami mięśni, u niektórych kobiet pojawiają się także mdłości i wymioty, które tłumaczone są zwykłym przepracowaniem i zmęczeniem bądź przeziębieniem czy zatruciem pokarmowym, a nie możliwością poczęcia. Z czasem częstsze wizyty w toalecie spowodowane uciskiem na pęcherz i częstym oddawaniem moczu, pojawia się wzmożony apetyt lub jego brak.



Kiedy można sprawdzić, czy kobieta jest w ciąży? 
To pytanie zadawane jest na wielu forach jednakże odpowiedź jest jedna można wykonać test ciążowy z próbki moczu, ale nie wcześniej niż 10 dni po zapłodnieniu. Takie testy są dostępne w aptekach i nie wymagają recepty, wynik jest prawie natychmiastowy po odczekaniu około 10 minut po wykonaniu testu.

Objawy są różne, natomiast testy można źle wykonać, a najczęstszym trafnym objawem ciąży jest brak miesiączki. Jednakże brak miesiączki nie zawsze musi oznaczać ciąże gdyż zdążają się infekcje i inne choroby, leki, które powodują zanik miesiączkowania. Zdarza się również, że mimo ciąży plamienia się pojawiają i wtedy również należy skontaktować się z lekarzem, a by sprawdzić takie nieprawidłowe zachowania organizmu.



Pierwszy trymestr ciąży rozpoczyna się od samego poczęcia a kończy w czasie, gdy wielkość dziecka osiąga około 6 cm natomiast waga waha się w granicach 12 - 19 gram. Dziecko jest wtedy wizualnie wykształcone - ma rączki i nóżki i maleńkie stópki. Pod koniec zaczynają się rozwijać i mają zaczątki wszystkie narządy wewnętrzne, a układ nerwowy przejmuje kontrolę nad ciałem, przez co pojawiają się pierwsze ruchy dziecka nawet na koniec trzeciego, początek czwartego miesiąca ciąży.

Podczas ciąży można zaobserwować utrzymujący się stan podgorączkowy 37 stopni Celsjusza, nabrzmiał, tkliwe piersi, a z czasem przyrost wagi jak również zaokrąglające się kształty kobiece.

Pierwszy trymestr jest bardzo ważny dla dziecka i matki gdyż najczęstsze poronienia odbywają się pomiędzy ostatnią miesiączką, a trzynastym tygodniem ciąży.  
Aby uniknąć poronienia należy zrezygnować:

•Z ciężkich prac związanych z wysiłkiem fizycznym,

•Gorących kąpieli,

•Zabiegów ujędrniających i wyszczuplających,

•Kosmetyków zawierających kofeinę.

Gorące kąpiele, wysoka temperatura, kawa i kofeina wpływają na podwyższenie tętna i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może spowodować skurcze macicy, a w następstwie przedwczesny poród na tym etapie zwany poronieniem.



Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana podczas ciąży jednakże z gier zespołowych, które narażają na kontuzje i urazy należy zrezygnować, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku. Podczas ciąży aktywność fizyczna powinna się objawiać w formie spacerów, jogi, pływania i specjalnych ćwiczeń przeznaczonych dla kobiet ciężarnych. Dobrą decyzją jest również zapis do tak zwanej szkoły rodzenia, która od pierwszych tygodni przygotowuje nas jak prawidłowo przejść przez cały ten okres.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, może macie podobne spostrzeżenia, rady etc.. chętnie poczytam.