Translate ☆★☆

środa, 19 marca 2014

Nadmiar oraz brak pokarmu

Nawał mleka występuje najczęściej 2-3 dni po porodzie i objawia się nabrzmiałymi i twardymi piersiami. Z piersi wtedy bardzo często mleko samo wycieka, a dziecko nie potrzebuje jeszcze aż tak dużej ilości mleka.

Przy tak dużej ilości mleka może towarzyszyć ból piersi oraz gorączka. Nie należy lekceważyć takich objawów gdyż mogą przerodzić się w bolesny stan zapalny. Aby uniknąć tego stanu należy masować piersi i odciągać pokarm do momentu tzw. ulgi - NIE ODCIĄGAMY WSZYSTKIEGO POKARMU.


Po odciąganiu lub po karmieniu zastosuj chłodne okłady np. stosując mokre chłodzone w zamrażarce bądź lodowce gaziki układając je na piersiach w taki sposób, aby ominąć brodawki.

Zastój pokarmu objawia się bolącym przy najdelikatniejszym dotknięci, zaczerwienionym miejscem. Może towarzyszyć również gorączka, a także może powstać wyczuwalny, twardy guzek.
Takie objawy może być powodowany ciasnym stanikiem, uciskiem podczas snu, nieprawidłowym opróżnianiem piersi z pokarmu. Należy wtedy jak najczęściej przystawiać dziecko rozpoczynając od bolącej piersi, a tuż przed samym karmieniem powinniśmy zastosować ciepły okład, który rozluźni pierś, dzięki czemu samo karmienie będzie dużo mniej bolesne.

Podczas karmienie powinniśmy dobierać taka pozycję, aby bródka dziecka skierowana była w bolące, rozpalone miejsce piersi. Po karmieniu zalecany jest zimny okład.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, może macie podobne spostrzeżenia, rady etc.. chętnie poczytam.