Translate ☆★☆

sobota, 7 lutego 2015

Jak ważne jest USG genetyczne w ciąży, kiedy i dlaczego się je wykonuje?

Kobieta w ciąży, powinna o siebie bardzo starannie dbać. To ważne by stosowała się do zaleceń ginekologa i położnej, przyjmowała odpowiednie witaminy i prowadziła zdrowy tryb życia. 

Kobieta w ciąży, musi też wykonywać różne ważne badania. Ważne jest badanie krwi, moczu, badanie na cukrzycę itp. Jednak jednym z najważniejszych badań w ciąży, jest badanie genetyczne USG. 
To niezwykle istotne badanie, które wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Termin ten powinien być ściśle utrzymany i nie powinno się go przekraczać.

Innym wyznacznikiem tego badania, jest długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu, badanie wykonuje się, gdy wynosi ona od 45 do 84mm. To USG jest wykonywane poprzez głowicę brzuszną, w przypadku, gdy ciężarna cierpi na otyłość, może być wykonane przez głowicę pochwową. 

To badanie ma na celu, wstępną ocenę narządów płodu i wykluczenie chorób genetycznych i nie tylko. Poprzez to badanie stwierdza się z dokładnością wiek ciąży, jest to bardzo dokładny pomiar. W czasie tego badania, dokładnie się ogląda wszystkie narządy i części ciała płodu. Ocenia się także budowę i pracę serca, lokalizację i częstość bicia. 

Badanie to ma w głównej mierze wykluczyć obecność różnych chorób. Głównie bada się płód pod kątem możliwości zachorowania na Zespół Downa, Zespół Edwardsa i Zespół Pataua. 

Sprawdza się obecność kości nosowej, ilość płynu w zbiorniczku płynu na karku, a także przepływ krwi w przewodzie żylnym. Wyniki określają statystyczną możliwość wystąpienia różnych chorób genetycznych. 

Jak widać USG genetyczne, jest niezwykle ważne. Musi być wykonane w każdej ciąży. Generalnie zawsze wykonuje je lekarz prowadzący ginekolog, może też zlecić wykonanie tego USG poprzez odpowiednie skierowanie. 

W sytuacji, gdy tak się nie stanie, można wykonać to badanie prywatnie, wtedy koszt wynosi około 250 zł za jedno badanie. 

Dzięki tym badaniom, można bardzo wcześnie wykryć niektóre choroby i schorzenia u dziecka, a dzięki temu można mu jak najszybciej pomóc. Nie ma się, więc, nad czym zastanawiać.

1 komentarz:

  1. Ja miałam dwukrotnie usg genetyczne, trochę się stresowalam, ale na szczęście wszystko było dobrze. Bardzo dokładne badAnie, po nim czułam się o wiele bardzie spokojnie.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do komentowania, może macie podobne spostrzeżenia, rady etc.. chętnie poczytam.