Translate ☆★☆

piątek, 27 lutego 2015

Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka

Katar to bardzo częsta dolegliwość nie tylko w przypadku dorosłych ale również dzieci, zwłaszcza tych małych, które nie mają jeszcze wykształconego systemu odporności organizmu. 


Ta niby banalna przypadłość zdrowotna jest uciążliwa zarówno dla maluszka, jak i dla jego rodziców, którzy najzwyczajniej w świecie martwią się o swoje dziecko. Należy również zaznaczyć, że o ile w przypadku osób dorosłych katar może być zlekceważony – wszak jak mówi przysłowie katar nie leczony trwa tydzień, a leczony siedem dni – o tyle w przypadku niemowlaka jest to dosyć poważna kwestia, której nie można zbagatelizować ponieważ może skutkować innymi, poważnymi problemami zdrowotnymi.  

Katar u niemowlaka objawia się przede wszystkim, oprócz rzecz jasna objawów widocznych, zmarudzeniem, rozdrażnieniem. Może to wynikać z faktu, że zatkany nos często powoduje ból głowy nieznośny zwłaszcza dla małego dziecka. Często zdarza się, że jako pierwsze pojawiają się symptomy niewidoczne naocznie dlatego jeżeli malutkie dziecko jest marudne bez powodu warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Wizyta u pediatry pozwoli natomiast rozróżnić czym wywołany jest katar, może to być zwykła infekcja wirusowa czy reakcja na zanieczyszczone powietrze, może jednak być to objawem alergii a wówczas konieczna będzie wizyta u alergologa.

Należy regularnie oczyszczać specjalną gumową gruszką nosek dziecka. Brak oczyszczania sprawi, że wydzielina może spłynąć do uszu, to z kolei może skończyć się poważnym zapaleniem bakteriowym. Narządy te u malutkiego dziecka są położone blisko siebie dlatego też mają na wzajemny wpływ na siebie.  Bardzo skuteczne w walce z katarem są domowe inhalacje. O ile nie ma żadnych innych przeciw wskazań, można je wykonywać codziennie samemu według instrukcji, które znaleźć można w Internecie na specjalnych portalach dla rodziców niemowlaków.

Na temat kataru u niemowlaków powstało wiele mitów – w tym takie, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu maluszka. Mówi się, że z zakatarzonym dzieckiem nie wolno wychodzić na spacery co jest absolutną bzdurą. Jeżeli tylko dziecko nie ma gorączki, spacery na świeżym powietrzu są wręcz wskazane ponieważ wpływają pozytywnie na układ oddechowy dziecka. 

Mając wątpliwości można poprosić o zalecenia pediatrę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, może macie podobne spostrzeżenia, rady etc.. chętnie poczytam.